Championship

Sun. 30 Oct ’16 – Men’s Club Championships – Stroke MM – Round 3 (Final)

A Grade – Winner – Don Wagstaff 81/73;  Runner Up – 

B Grade – Winner – Ken Johnson 83/68;  Runner Up – 

NTP – A Grade – 1st/10th – H Rose;  B Grade – 1st/10th – W Kifoto;  C Grade – 1st/10th – A Campbell

54 Hole Nett Winner – Ken Johnson;  Runner Up – Don Wagstaff

18 Hole Nett Veterans Champion – Ken Johnson

Championship Results

What an exciting finish it was! Scott Fowler and Darren Gill both on equal scores of 235 (after 3 rounds) had to play off to decide the Club Champion. It took 8 holes to decide –on the first 3 holes  the aggregate score was the same, the next 5 holes were “sudden death”, the final victor being Scott Fowler. Congratulations to both Scott and Darren (carrying a nasty injury from cricket the previous day) for valiantly battling the rain and gale force wind to achieve an outright winner.

A Grade – Winner – Scott Fowler;  Runner Up – Darren Gill

B Grade – Winner – Ken Johnson;  Runner Up – Rocky Di Mieri

Thu. 27 Oct ’16 – Women’s Stableford Championship – Round 3 (Final)

A Grade (0-27) – Winner – Dawn Thomas 27 points;  Runner Up – Cheryle Polgeest 27 points on c/b

B Grade (28-45) – Winner – Caroline Wren 26 points;  Runner Up – Faith Morrissy 25 points

NTP – A Grade – 1st/10th – Stacey Thomas;  B Grade – 1st/10th – Jeanette Dodds

Overall Winner of the 3 rounds – Faith Morrissy 80 points;  Runner Up – Stacey Thomas 78 points

Thu. 20 Oct ’16 – Women’s Stableford Championship – Round 2

The conditions were very blustery, but with the sun shining.

A Grade (0-27) – Winner – Vicki Hannah 27 points;  Runner Up – Stacey Thomas 27 points on c/b

B Grade (28-45) – Winner – Fath Morrissy 24 points;  Runner Up – Sami Ozuzhan 24 points on c/b

NTP – B Grade – Sue McKenzie

The Grandmother’s Trophy for the day was won by new grandmother Vicki Hannah!

Sun. 16 Oct ’16 – Men’s Club Championships – Stroke MM – Round 2

More rain.

A Grade – Winner – Scott Fowler (6) nett 68;  Runner Up – Darren Gill (5) nett 71

B Grade – Winner – John Nankervis (18) nett 68;  Runner Up – Ken Johnson (15) 69 nett

NTP – A Grade – 1st/10th – Darren Gill;  B Grade – 1st/10th – Brian McKenzie; 9th/18th – John Nankervis

Sun. 09 Oct ’16 – Men’s Club Championships – Stroke MM – Round 2

Postponed to next week because of extremely blustery conditions.

Sun. 02 Oct ’16 – Men’s Club Championships – Stroke MM – Round 1

33 players vied for the trophy.

A Grade – Winner – Don Wagstaff 70 nett;  Runner Up – Darren Gill 73 nett

B Grade – Winner – Willie Kiffoto 73 nett;  Runner Up – Rocky Dimieri 75 nett

C Grade – Winner – Manuel Quintana 67 nett;  Runner Up – Doug Biggs 72 nett

NTP – A Grade – 1st/10th – Don Wagstaff; 9th/18th – Don Wagstaff

Monthly Medal Winner – Manuel Quintana 67 nett;  Runner Up – Don Wagstaff 70 nett

Sun. 25 Sep ’16 – Men’s Par Championship – Round 2

Winner – Chris Hansen 0;  Runner Up – Manuel Quintana -2

NTP – 1st/10th – Ed Morrissy;  9th/18th – Jason Newcombe

Par Championship – Winner – Don Wagstaff -8;  Runner Up – John Nankervis -11

Sun. 18 Sep ’16 – Men’s Par Championship – Round 2

Winner – Don Wagstaff (9) -1;  Runner Up – Rick Johnston (20) -4

Rick Johnston was declared the Par Championship Winner.

Three players from other clubs joined in the daily competition and of these players Peter Cameron scored a nearest the pin on the 1st/10th hole.

Sun. 11 Sep ’16 – Men’s Par Championship – Round 1

Only one grade played the competition.

Winner – John Nankervis (18) +3;  Runner Up – Darren Gill (5) +2

NTP – 1st/10th – A Grade –  John Nankervis;  9th/18th – A Grade – Darren GillB grade – Rick Johnston (21+)

Sun. 12 Jun ’16 – JUNE TOURNAMENT – Men’s 27 Hole Open Championship

Sponsored by Apollo Bay Community Bank

A Grade

Gross Winner – Matthew Silk 100 Gross; Runner Up – Matt Wilson 105 Gross

27 Nett Winner – Alistair McKenzie 95 Nett; Runner Up – Darren Gill 98½ Nett

18 Nett Winner – Michael Hedger 65 Nett

NTP – (1-10-19) – Darren Gill; (9-18-27) – Matthew Silk

Longest Drive – Matthew Wilson

B Grade

Gross Winner – Hamish Rose 109 Gross; Runner Up – Neil Hinds 110 Gross

27 Nett Winner – Ti McClelland 94½ Nett; Runner Up – Colin Coleman 96 Nett

18 Nett Winner – Rocky Dimieri 64 Nett

NTP – (1-10-19) Colin Coleman; (9-18-27) – Colin Coleman

Longest Drive – William Kiffoto

C Grade

Gross Winner – Chris Hansen 121 Gross; Runner Up – Lash Szulik 123 Gross

27 Nett Winner – Ed Body 99 Nett; Runner Up – Charlie Fitzpatrick 99½ Nett

18 Nett Winner – Gerry Fitzpatrick 64 Nett

NTP – (1-10-19) – Ted Anderson; (9-18-27) – John Nankervis

Longest Drive – Dean Elliot

Post Teams – Ed Body 68, Colin Coleman 61, Hamis Rose 62, Darren Gill 69 = 260